Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Linia Fiderowa

Linia fiderowa

Drukuj PDF

Linia fiderowa w technice radiowej zarówno w systemach nadawczych jak i odbiorczych jest to fizyczne okablowanie przenoszące sygnał radiowy z nadajnika do anteny , nazywane też linią transmisyjną .

Podczas prawidłowego działania, w idealnych warunkach fider powinien skutecznie przenosić wszystkie fale radiowe bez jakichkolwiek strat sygnału, bez promieniowania i pochłaniania jakiejkolwiek energii.

Linia fiderowa jest bardzo ważną częścią systemu antenowego, zwłaszcza w pewnych warunkach, takich jak wysokie częstotliwości czy słabe sygnały radiowe lub obydwa czynniki na raz. Okablowanie układu zasilania posiada swoją impedancję, która musi być dopasowana do nadajnika .

W przypadku radiostacji w Konstantynowie zastosowano niesymetryczną współosiową linię zasilającą o impedancji 120 omów dopasowaną do impedancji anteny przez czwórnik typu L umieszczony w domku antenowym.

Odległość linii zasilającej od wyjścia sumatora mocy , do domku antenowego umieszczonego w pobliżu usadowienia podstawy masztu wynosiła około 600 metrów, natomiast napięcie drgań w/cz wynosiło około 120 tyś volt. Podczas pracy cały odcinek linii był nadzorowany, w nocy oświetlony lampami typu ulicznego gdyż przypadkowy kontakt osób niepowołanych z tym przewodem mógł skończyć się tragicznie. Obok trasy przebiegu fidera był wąski chodnik z płytek prefabrykowanych.

Środkowe 24 miedziane linki biegnące w okręgu stanowiły tzw gorący przewód zasilania analogicznie jak w kablu koncentrycznym używanym powszechnie do instalacji RTV Sat, natomiast zewnętrzny oplot - ekran tegoż kabla stanowiły również 24 miedziane linki biegnące po krawędzi dużego pierścienia z rurki stalowej. Samo mocowanie "gorącego" rdzenia linii fiderowej było podtrzymywane za pomocą małych pierścieni stalowych umocowanych na trzech, izolowanych wspornikach. Słupki radiolinii podtrzymujące całość były ze stali o grubości ścianki 25 mm, mocowanych do betonowych fundamentów. Pierwszym elementem przęsła był jeden z dwóch, głównych wylotów w budynku stacyjnym rozgłośni a końcowy słupek, rozkraczny stał tuż przed wlotem do domku antenowego. Przejmował na siebie naciąg całej linii przesyłowej.


Podczas katastrofy masztu, linia fiderowa nie uległa poważniejszym zniszczeniom,
jednak w okresie pózniejszym została zdemontowana.


w głebi widoczny domek antenowy