Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Sowlany

RON Sowlany

Drukuj PDF

Ośrodek nadawczy w pobliżu miejscowości Sowlany został uruchomiony 1 maja 1955r (wg. źródła pochodzącego z strony internetowej Radia Białystok), lub 1 maja 1953r. (wg. informacji zawartych w książce "Historia Radiofonii i Telewizji" autorstwa Stanisława Miszczaka) . Zbieżna jest tylko informacja że radiostacja rozpoczęła emisję słynnym motywem "Prząśniczki" autorstwa Stanisława Moniuszki w adaptacji fragmentu opracowanego na cytrę przez inż. Zdzisława Olszewskiego .

Radiostacja została zlokalizowana na terenie przylegającym do poligonu wojskowego "Zielona" , co z pewnością nie było przypadkową decyzją . W ówczesnych latach panowała paranoiczna obawa teorii spiskowych, i wszelkiego rodzaju aktów sabotażu ze strony wrogów systemu komunistycznego!

Podstawowe parametry:

  • Maszt o wysokości 103m wykonany jako rurowa konstrukcja, izolowana od gruntu, zasilana u podstawy wg, niepotwierdzonych źródeł wykonawcą była fabryka im. Cegielskiego w Poznaniu
  • Nadajnik średniofalowy pracujący początkowo na częstotliwości 188,2 m, a od 1961 r. na 219,6m o mocy początkowo 1 KW, która w niedługim czasie została zwiększona do 30 KW (tu również pojawia się sprzeczność , wg. byłych pracowników po modernizacji moc wynosiła 50-60KW) produkcji radzieckiej
  • Na terenie radiostacji umieszczono stację trafo SN
  • Dosył sygnału ze studia początkowo poprzez standardową linię telefoniczną, dopiero w latach 70-tych doprowadzono bezpośrednią podziemną linię kablową ze studia przy ulicy Świerkowej do radiostacji .


Obiekt ten dzielnie służył Polskiej Radiofonii do 1998r . tzn. do czasu odgórnej decyzji PR o kategorycznym zaprzestaniu emisji na falach średnich. Przez krótki okres Solany emitowały propagandowe Białoruskie Radio Racja , i na tym zakończyło swoją historię. W 2004r. maszt radiostacji został zdemontowany przez specjalistyczną firmę świadczącą skomplikowane usługi wysokościowe.