Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Witamy na jedynej, oficjalnej stronie dotyczącej historycznego obiektu nadawczego jakim było Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie koło Gąbina. Obiekt zbudowano w oparciu o najnowsze technologie, panujące wówczas trendy technologiczne począwszy od 5 lipca 1969r., zaś budowę masztu antenowego datuje się na dzień 18 października 1972r.

Wspomniany obiekt nadawczy wraz z najwyższym masztem radiowym wpisanym w księdze Guinesa był nietuzinkową inwestycją, perfekcyjną w każdym szczególe.
O skali rozmachu urządzeń świadczy choćby nadajnik firmy Brown Boveri sterowany układami cyfrowymi wraz z masztem półfalowym dającym ogromny zysk energetyczny. Wysokostabilne generatory czy japońskie łacze mikrofalowe a na tyrystorowym bloku zasilania kończąc. Wizyty znamienitych Gości w RCN były zawsze okazją do wyrażenia pochlebnych opinii o Polskiej radiofonii która swoim zasięgiem obejmuje kontynenty. Obsługa radiostacji, serwisy sprzętu i liczne modyfikacje stanowiły nieraz najwyższy poziom inżynierski na świecie co dało Polsce pozycje czołowe na arenie międzynarodowej. Strona niniejsza pozwala przybliżyć te fakty.