Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Maszt

Maszt

Email Drukuj PDF

Maszt RCN w Konstantynowie napawał dumą nasz kraj z powodu tytułu najwyższej budowli inżynierskiej na świecie (oficjalnie wpisanej w księgę Guinesa) , przez kolejne 17 lat mierzący 646m maszt stanowił ewenement na skalę światową aż do dnia 19 maja 2008 roku , kiedy to słynny wieżowiec Burj Khalifa w Dubaiu przekroczył jego wysokość .

Według wielu specjalistów wspomniany wieżowiec nie należy traktować jako konkurencyjne pobicie rekordu wysokości porównując go z naszym obiektem z racji całkowicie innej konstrukcji . Wieżowiec Burj Khalifa w Dubaju to klasyczna żelbetonowa konstrukcja , zupełnie odmienna od stalowego masztu kratownicowego o przekroju trójkątnym zbudowanego z 86 segmentów po 7,5 m wysokości każdy co w rezultacie dało wysokość 646m !

Konstruktorem masztu był inż. Jan Polak, natomiast generalnym wykonawcą Mostostal Zabrze . Głównym inżynierem nadzorującym prace od chwili wylania fundamentów , aż po montaż ostatniego 86 członu masztu był inż. Andrzej Szepczyński .

Dzięki zastosowaniu masztu o tak gigantycznej wysokości , która to nie była dziełem przypadku , a została dokładnie wyliczona dla częstotliwości pracy nadajników , stanowiąc tzw. antenę pół falową , rozwiązanie najlepsze z punktu widzenia radiofonii , dające możliwość wypromieniowania energii wielkiej częstotliwości przy zachowaniu zjawiska fali przyziemnej niemal na terenie całego naszego kraju , natomiast zjawisko interferencji (fali odbitej od jonosfery) zostało dzięki temu przesunięte daleko poza nasze granice .

Dodatkowym aspektem jest również właściwa lokalizacja RCN , który umieszczono niemal w geograficznym centralnym puncie .

Optymalna konduktywność podłoża w znacznym stopniu wpływała na tak zwany efekt podbicia antenowego , który wg. specjalistów podnosił moc nadawczą o 50 % dając w rezultacie 3 MW . Biorąc pod uwagę wspomniane parametry sygnał na częstotliwości 227KHz , później 225KHz był często odbierany na terenie nawet całego globu!

Sygnał stacji był w kraju odbierany bardzo powszechnie z racji transmisji pierwszego programu Polskiego Radia. W prawie każdym miejscu po domach, w pojazdach, miejscach publicznych można było usłyszeć program radiowej jedynki będącej towarzyszem w ciągu dnia.

Bardzo dobry odbiór na skutek wysokiego poziomu sygnału z anteny wyzwalał u wielu radioamatorów pasję budowania niekonwencjonalnych urządzeń odbiorczych. I tak powstawały konstrukcje już dawno zapomniane jak choćby odbiornik detektorowy, nie wymagający zasilania do swej pracy. Był najprostszą, najstarszą historycznie formą odbiornika radiowego i wymagał minimalnej ilości elementów elektronicznych. Znane są przypadki odbioru jedynki z Konstantynowa na słuchawce telefonicznej z użyciem "kawałka anteny" z włączoną w poprzek do kabla diodą.

Liczne schematy tych prostych odbiorników były publikowane w wielu czasopismach technicznych dla amatorów a wokól masztu narosło wiele mitów i ciekawostek, z czasem jednak mających swe racjonalne wytłumaczenie. Więcej na stronie "Ciekawostki".