Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ostatnie Pożegnanie

Email

Z głębokim żalem zawiadamiamy , że 10 stycznia 2017 roku
zmarł w wieku 70 lat Ś.P.

mgr inż. Witold Czowgan
---------------------------------------------------------

Od 1974 pracownik centrum nadawczego w Konstantynowie. Kierownik RCN w latach 1983-1986.
Człowiek skromny, wielkiego serca i umysłu, oddany sprawie bez reszty.
Pełnił służbę dla Polskiej Radiofonii do końca 1997

 

Witamy na jedynej, oficjalnej stronie dotyczącej historycznego obiektu nadawczego jakim było Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie koło Gąbina. Obiekt zbudowano w oparciu o najnowsze technologie, panujące wówczas trendy technologiczne począwszy od 5 lipca 1969r., zaś budowę masztu antenowego datuje się na dzień 18 października 1972r.

Wspomniany obiekt nadawczy wraz z najwyższym masztem radiowym wpisanym w księdze Guinesa był nietuzinkową inwestycją, perfekcyjną w każdym szczególe.
O skali rozmachu urządzeń świadczy choćby nadajnik firmy Brown Boveri sterowany układami cyfrowymi wraz z masztem półfalowym dającym ogromny zysk energetyczny. Wysokostabilne generatory czy japońskie łacze mikrofalowe a na tyrystorowym bloku zasilania kończąc. Wizyty znamienitych Gości w RCN były zawsze okazją do wyrażenia pochlebnych opinii o Polskiej radiofonii która swoim zasięgiem obejmuje kontynenty. Obsługa radiostacji, serwisy sprzętu i liczne modyfikacje stanowiły nieraz najwyższy poziom inżynierski na świecie co dało Polsce pozycje czołowe na arenie międzynarodowej. Strona niniejsza pozwala przybliżyć te fakty.

 

RCN -- Trzy miesiące po katastrofie masztu

Wspaniały materiał filmowy zrealizowany 14 listopada 1992 r.
Tego dnia pracownicy po raz pierwszy po katastrofie weszli na teren pola masztowego , zabezpieczonego wcześniej przez prokuraturę . Film został nakręcony amatorską kamerą VHS przez jednego z pracowników . Dzięki temu ludzie RCN zachowują się w pełni naturalnie i swobodnie . W materiale uwieczniona została sylwetka naszego wspaniałego inż. Witolda Czowgana . Pełno tam charyzmatycznego Mariana Siedlarka , czy wykazującego w każdym ujęciu cechy przywódcy kierownika RCN inż. Zygmunta Grzelaka . Warto wspomnieć że część bohaterów tego filmu już odeszła . Pani Wanda … Pan Rojek …

 

Dokumentacja filmowa budynku technicznego

Prezentujemy dokumentację filmową wykonaną w budynku głównym radiostacji w Konstantynowie dnia 10.10.2012 r. Serdeczne podziękowania Dyrekcji firmy ORANGE za udostępnienie, oraz zgodę na przeprowadzenie dokumentacji filmowej oraz fotograficznej .

Więcej…
 

Minęła kolejna, już 21 rocznica katastrofy , tym razem bez echa , bez najmniejszej wzmianki w mediach. Nawet Polskie Radio w programie pierwszym nie poświęciło chwili czasu antenowego dla przypomnienia tej ważnej rocznicy . Był najwyższy , stał się najdłuższy , jak to skomentował pewien złośliwy dziennikarz !

Więcej…
 


Strona 1 z 2