Radiofoniczne Centrum Nadawcze w Konstantynowie

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Witamy na jedynej, oficjalnej stronie dotyczącej historycznego obiektu nadawczego jakim było Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie koło Gąbina. Obiekt zbudowano w oparciu o najnowsze technologie, panujące wówczas trendy technologiczne począwszy od 5 lipca 1969r., zaś budowę masztu antenowego datuje się na dzień 18 października 1972r.

Wspomniany obiekt nadawczy wraz z najwyższym masztem radiowym wpisanym w księdze Guinesa był nietuzinkową inwestycją, perfekcyjną w każdym szczególe.
O skali rozmachu urządzeń świadczy choćby nadajnik firmy Brown Boveri sterowany układami cyfrowymi wraz z masztem półfalowym dającym ogromny zysk energetyczny. Wysokostabilne generatory czy japońskie łacze mikrofalowe a na tyrystorowym bloku zasilania kończąc. Wizyty znamienitych Gości w RCN były zawsze okazją do wyrażenia pochlebnych opinii o Polskiej radiofonii która swoim zasięgiem obejmuje kontynenty. Obsługa radiostacji, serwisy sprzętu i liczne modyfikacje stanowiły nieraz najwyższy poziom inżynierski na świecie co dało Polsce pozycje czołowe na arenie międzynarodowej. Strona niniejsza pozwala przybliżyć te fakty.

 

RCN -- Trzy miesiące po katastrofie masztu

Wspaniały materiał filmowy zrealizowany 14 listopada 1992 r.
Tego dnia pracownicy po raz pierwszy po katastrofie weszli na teren pola masztowego , zabezpieczonego wcześniej przez prokuraturę . Film został nakręcony amatorską kamerą VHS przez jednego z pracowników . Dzięki temu ludzie RCN zachowują się w pełni naturalnie i swobodnie . W materiale uwieczniona została sylwetka naszego wspaniałego inż. Witolda Czowgana . Pełno tam charyzmatycznego Mariana Siedlarka , czy wykazującego w każdym ujęciu cechy przywódcy kierownika RCN inż. Zygmunta Grzelaka . Warto wspomnieć że część bohaterów tego filmu już odeszła . Pani Wanda … Pan Rojek …

 

Dokumentacja filmowa budynku technicznego

Prezentujemy dokumentację filmową wykonaną w budynku głównym radiostacji w Konstantynowie dnia 10.10.2012 r. Serdeczne podziękowania Dyrekcji firmy ORANGE za udostępnienie, oraz zgodę na przeprowadzenie dokumentacji filmowej oraz fotograficznej .

Więcej…
 

Minęła kolejna, już 21 rocznica katastrofy , tym razem bez echa , bez najmniejszej wzmianki w mediach. Nawet Polskie Radio w programie pierwszym nie poświęciło chwili czasu antenowego dla przypomnienia tej ważnej rocznicy . Był najwyższy , stał się najdłuższy , jak to skomentował pewien złośliwy dziennikarz !

Więcej…
 

„i znowu się trochę wzruszyłem przeglądając stronę Konstantynowa... czasami zadaję sobie pytanie: a gdyby udało się odbudować - jak dzisiaj wyglądałby rynek radiowy i Jedynka?"

Ale wydaje się, że jednak ci wszyscy, którzy "popierali" mnie w dążeniach do odbudowy masztu, tak naprawdę grali ze mną i z opinią społeczną i dlatego musiałem po decyzji Sądu Administracyjnego w Łodzi zacząć starania o budowę własnego ośrodka nadawczego (tzn. nie obiektu TP) i wtedy udało się, ale ciągle szkoda, że nie udało się z Konstantynowem...”

Krzysztof Michalski (ur. 4 października 1954 r.), polski dziennikarz i komentator naukowy, z radiem związany od 1981 roku. Pracował we wszystkich programach Polskiego Radia, zajmując się przede wszystkim popularyzacją nauki i techniki. Przygotowywał takie programy jak: Człowiek i Nauka, Klub Trójki, Bliskie Spotkania, Wieczór Muzyki i Myśli, Widnokrąg, Eksperyment – Teoria – Praktyka, WIST – quiz popularnonaukowy, Cudowny Świat Nauki, Echo, Wieczór z Jedynką.

W listopadzie 1990 roku został dyrektorem Programu Pierwszego Polskiego Radia, a w 1993 roku - pierwszym prezesem Zarządu Polskiego Radia S.A. (był nim do końca I kadencji – maj 1998). Zarząd, którym kierował przeprowadził gruntowną modernizację radia – nowe studia, org. transmisji radiowej, system cyfrowej satelitarnej dystrybucji wszystkich programów, przebudowa radia na Myśliwieckiej (Muzyczne Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej), zorganizowanie kanału edukacyjnego Polskie Radio BIS, budowa nowej siedziby dla Informacyjnej Agencji Radiowej i Archiwum PR przy ul. Malczewskiego.

Pod koniec kadencji doprowadził do powstania radiowego centrum nadawczego w Solcu Kujawskim(otrzymał za to Złoty Krzyż Zasługi i tytuł Honorowego Obywatela Solca Kujawskiego).

 


Strona 1 z 2