--------strona główna--------kontakt--------Radiowe Forum Dyskusyjne

Urządzenia łączności


 

Rozdziały: | Urządzenia łączności |

 

 

Opis urządzeń znajdujących się na biurku dyspozytora:

 

 

1. Połączenie bezpośrednie z wartownią

2. Interkom w celu szybkiego przywołania do telefonu.

3. Panel sterowania NEC-GRANGER +automatyka , górny rząd przycisków to panel wyboru łączności służbowej Słynne czarne telefony bez tarczy:

4. Poczta Sanniki

5. Polskie Radio

6. Instytut Łączności

7. Zakład Energetyczny Płock

8. Radiotelefon do łączności służbowej w terenie

9. Prototyp cyfrowo-analogowego reflektometru. Obudową jest drewniana skrzynka od jakiegoś radia. Wskaźnik cyfrowy znajduje się między wskaźnikami analogowymi. Reflektometr pokazywał WFS (współczynnik fali stojącej) i moc wyjściową. Wydaje się, że odczyt cyfrowy mocy i WFS w ABB nie był stosowany

10. Latarka PHILIPS celem zabezpieczenia oświetlenia w każdym miejscu

 

Istniała też łączność z obroną cywilną jednak po pewnym czasie została odłączona. Łączność telefoniczna (w tym służbowa) realizowana była za pośrednictwem radiolinii NEC , przy udziale urządzenia Polskiej produkcji TN60 (telefonia nośna) . Urządzenie to spędzało sen z powiek obsłudze radiostacji , z racji notorycznych awarii związanych z przegrzewaniem się podzespołów . Problem rozwiązano stosując system chłodzenia powietrznego. Połączenie z Pocztą Sanniki (S) odbywało się za pośrednictwem linii napowietrznej , w praktyce niewykorzystanej , ogromnie awaryjnej , w ciągłej naprawie. Swego rodzaju centralka do łączności wewnętrznej. To był dość duży mebel, stojący z lewej strony biurka. Wzbudzał zainteresowanie wśród gości, szczególnie z Zachodu. Przy szwajcarskim nadajniku nasze wyroby prezentowały się mizernie, np. tablica energetyki. Widok współczesny:

 

 

 

 

>> powrót